Na usługi w zakresie sprzątania decyduje się coraz większa liczba osób. Dzieje się tak ze względu na wiele korzyści związanych z przekazaniem tego obowiązku profesjonalistom. Wyspecjalizowane ekipy sprzątające nie tylko doskonale wiedzą, w jaki sposób uporządkować daną przestrzeń, ale również dysponują zaawansowanym technicznie zapleczem, co ułatwia im realizację zadań.
Co oczywiste, za usługi sprzątające firmie należy się wynagrodzenie. Jednak problem niekiedy sprawia ustalenie odpowiedniej wielkości podatku. Stąd pojawia się sporo pytań o opodatkowanie usługi sprzątania – jaki VAT należy doliczyć do ostatecznej kwoty?
Usługa sprzątania – składniki kosztu
Całkowita kwota należna za usługę sprzątania składa się z kilku elementów. Firmy porządkowe zazwyczaj zawierają w ostatecznej cenie robociznę, wydatki związane z eksploatacją profesjonalnego sprzętu, narzędzi czy środków czystości, inne ewentualne opłaty ustalone z klientem, a także podatki.
W kwocie, którą klient musi zapłacić firmie za zrealizowane sprzątanie, zawiera się również VAT. Podatek ten obciąża niemal każdy produkt czy usługę – również te w zakresie porządkowania różnorodnych przestrzeni. W Polsce obowiązują 3 stawki VAT – 23%, 8% i 5%. Nalicza się je w zależności od tego, jak bardzo dany produkt czy usługa są niezbędne.
Usługa sprzątania – jaki VAT?
W obrębie usług sprzątania VAT wzbudza sporo wątpliwości. Dzieje się tak, ponieważ firmy nie mają pewności co do stawki, jaką powinny wliczać do końcowej kwoty. Sytuacji nie ułatwia fakt, iż sporo osób znajduje informacje na temat tego, że za różnorodne zadania w obrębie jednej umowy należy ustalić odmienne wartości VAT. Ile w tym prawdy?
Specjaliści pozostają zgodni co do tego tematu – usługi sprzątania są na tyle zróżnicowane, również pod względem poziomu niezbędności, że wymaga się w ich zakresie stosowania odmiennych stawek podatku VAT. Jednak w jakich sytuacjach stosować daną wartość?
Kiedy 8% VAT na usługę sprzątania?
Firma sprzątająca powinna naliczać VAT na poziomie 8% w momencie, kiedy zajmuje się porządkowaniem terenu wokół danej nieruchomości. Wśród usług, które obejmuje preferencyjna stawka, wymienione są między innymi sprzątanie śmieci czy odśnieżanie.
Co istotne, stawka wynosząca 8% VAT obowiązuje również w przypadku, gdy firma sprzątająca realizuje zadania w zakresie utrzymania terenów zielonych wokół danej nieruchomości.
Kiedy 23% VAT na usługę sprzątania?
Stawka VAT wynosząca 23% stanowi najczęściej naliczaną wartość w obrębie produktów czy usług. Objęła również sprzątanie, a konkretniej wszelkie czynności realizowane wewnątrz obsługiwanej nieruchomości – bez względu na to, czy umowa uwzględnia obszary wspólne danego obiektu, czy prywatne, należące do poszczególnych osób.
Usługa sprzątania – postaw na uczciwą ekipę
Jako osoby doświadczone na rynku doskonale wiemy, że dobrze wykonana usługa to ta wykonana solidnie, szybko oraz za kwotę satysfakcjonującą dla obu stron. Z tego względu dokładamy wszelkim starań, aby klienci byli zadowoleni ze wszystkich elementów naszej pracy. Zachęcamy do kontaktu!