You are currently viewing Profesjonalne sprzątanie – zasady

Profesjonalne sprzątanie – zasady

Pojawianie się brudu w trakcie wykonywania codziennych czynności stanowi całkowicie naturalne zjawisko. Eksploatacja przestrzeni biurowych, mieszkalnych czy użyteczności publicznej wiąże się z generowaniem różnego rodzaju zabrudzeń, którym trudno jest zapobiec. Ponadto nawet pozostawienie ich pustych nie chroni przed koniecznością sprzątania – w końcu na powierzchniach zaczyna pojawiać się kurz.

Naturalną kolej rzeczy po zaobserwowaniu brudu stanowi sprzątanie. Sporo osób nie wie jednak, w jaki sposób wykonać je solidnie i efektywnie. Z tego względu prezentujemy kilka uniwersalnych zasad, które usprawnią sprzątanie każdej przestrzeni.

Profesjonalne sprzątanie – zasady

Duża liczba osób narzeka na konieczność sprzątania ze względu na brak zauważalnych, długotrwałych efektów. Kiedy wysiłek nie przynosi oczekiwanych wyników, warto przeanalizować sposób wykonywania poszczególnych czynności. Aby to ułatwić, prezentujemy zasady profesjonalnego sprzątania.

1. Sprzątaj od góry do dołu

Pierwsza zasada dotyczy kierunku sprzątania. Warto zacząć od miejsc i przedmiotów, które są położone najwyżej, na przykład szafek, półek, podwieszanych urządzeń, ale także wyższych pięter. Następnie przechodź coraz niżej, aż do podłogi.

Dzięki zastosowaniu tej zasady nie zniszczysz efektów własnej pracy, a każde miejsce będzie wymagało sprzątania tylko raz.

2. Zacznij od najbardziej zabrudzonych miejsc

Profesjonalne sprzątanie należy rozpocząć w miejscach, gdzie nagromadziło się najwięcej brudu. Mogą to być wszelkiego rodzaju składziki, szafki, szuflady czy urządzenia, na przykład służące do przygotowywania jedzenia.

Korzyści wynikające z takiej kolejności są dwie. Pierwsza – na początku masz najwięcej siły i motywacji, dzięki czemu istnieje mniejsza szansa, że porzucisz pracę w trakcie. Druga – porządkując najbardziej zabrudzone miejsca w pierwszej kolejności, w szybkim czasie zauważysz efekty swojego wysiłku.

3. Pozwól zadziałać środkom czystości

Niekiedy nie widać efektów sprzątania mimo użycia profesjonalnych preparatów. Dlaczego tak się dzieje? Możliwe, że nie dajesz im odpowiednio dużo czasu na zadziałanie.

Zanim zaczniesz myć powierzchnię, spryskaj ją wybranym środkiem i pozostaw go na czas zalecany przez producenta. Następnie przetrzyj myty obiekt szmatką. W ten sposób preparat nie tylko skuteczniej usunie brud, ale także ułatwi sprzątanie, ponieważ oddali konieczność męczącego szorowania.

4. Dostosowuj środki czystości do powierzchni

Jednym z najczęściej powtarzanych błędów w trakcie sprzątania jest korzystanie z nieodpowiednich środków czystości. W ten sposób nie tylko utrudniasz sobie pracę, ale również narażasz powierzchnie na uszkodzenia.

Myjąc powierzchnie drewniane, metalowe, szklane, z tworzyw sztucznych czy glazurę, dobieraj preparaty dostosowane do specyfiki wymienionych materiałów. W razie wątpliwości przeprowadź test w niewidocznym miejscu.

5. Ostrożnie korzystaj z narzędzi do sprzątania

Profesjonalne sprzątanie często kojarzy się z użyciem różnorodnych narzędzi. Mopy, pady, mechaniczne myjki, odkurzacze, szorowarki czy szczotki elektryczne rzeczywiście ułatwiają porządki, jednak w niedoświadczonych rękach mogą zrobić więcej szkód niż pożytku.

Zanim sięgniesz po profesjonalny sprzęt, sprawdź, czy brudu nie usuną prostsze metody. Gdy zachodzi konieczność skorzystania z urządzenia, zapoznaj się z instrukcją oraz upewnij się, że można go bezpiecznie użyć na danej powierzchni lub w określonym miejscu.

Profesjonalne sprzątanie biur, mieszkań i obiektów użyteczności publicznej

Jako specjaliści doskonale zdajemy sobie sprawę, że konieczność regularnego porządkowania przestrzeni niekiedy jest uciążliwe. Mimo wyżej wymienionych zasad nie każdy może liczyć na satysfakcjonujące efekty – dzieje się tak z różnych powodów.

W takich sytuacjach proponujemy klientom profesjonalne sprzątanie biur, obiektów użyteczności publicznej oraz budynków mieszkalnych. W trakcie pracy bierzemy pod uwagę specyfikę przestrzeni i wymagania właściciela, a także korzystamy ze sprawdzonych środków czy urządzeń. Zachęcamy do kontaktu!