Podłoga to najbardziej eksploatowana powierzchnia właściwie w każdym budynku – czy to w domu, zakładzie pracy, czy obiekcie użyteczności publicznej. Z tego względu również jako pierwsza często nosi ślady intensywnego użytkowania, co z kolei negatywnie wpływa na prezencję przestrzeni. Dbałość o dobry stan podłogi stanowi szczególnie ważny aspekt w różnych firmach lub miejscach, przez które przewija się codziennie ogromna liczba ludzi – w końcu nawierzchnia stanowi jedną z ich wizytówek.
Wielu właścicieli obiektów użyteczności publicznej i przedsiębiorstw zastanawia się, w jaki sposób odpowiednio zadbać o podłogę, aby dobrze się prezentowała, a jednocześnie była odporna na intensywną eksploatację. Istnieje na to sposób w postaci polimeryzacji. Co to za proces i w jaki sposób zabezpiecza podłogę?
Polimeryzacja podłogi – czym jest?
Polimeryzacja podłóg to proces, który ma na celu ich zabezpieczenie oraz wzmocnienie. Rozpoczyna się go od usunięcia wierzchniej warstwy materiału i dokładnego oczyszczenia posadzki. Następnie zostaje na podłogę nałożony preparat, który po wyschnięciu tworzy twardą powłokę. Na końcu nawierzchnię szlifuje się przy pomocy wysokoobrotowej polerki.
Polimeryzację możemy przeprowadzić na nawierzchniach wykonanych z betonu, azbestu, masy bitumicznej, PCV czy linoleum. Co istotne, ten sposób zabezpieczania nie jest polecany w przypadku podłóg z drewna, paneli czy płytek.
W trakcie polimeryzacji zachodzi specyficzna reakcja chemiczna. W jej trakcie dotychczasowe wiązania między cząsteczkami zostają zerwane, a następnie przyłączają się do nich kolejne cząsteczki. W ten sposób powstaje produkt, który stanowi połączenie monomerów, polimerów i dodatków w postaci składników alkalicznych, wosków, rozpuszczalników czy plastyfikatorów.
Dlaczego warto zdecydować się na polimeryzację podłóg?
Twarda polimerowa powłoka jest nieprzepuszczalna dla wilgoci, co oznacza, że woda lub płyny nie będą wnikać w głąb posadzki. Co więcej, nawierzchnia staje się antypoślizgowa, poprawiając bezpieczeństwo i komfort poruszania się po podłodze.
Polimeryzacja zabezpiecza podłogę również przed wszelkiego rodzaju zabrudzeniami, oddalając konieczność częstego przeprowadzania gruntownego czyszczenia. Ponadto ten proces zapobiega również wnikaniu drobnoustrojów w strukturę materiału, z którego wykonana została posadzka.
Kiedy należy przeprowadzić polimeryzację podłogi?
Pierwszym momentem, kiedy warto zdecydować się na nałożenie polimeru na podłogę, jest stworzenie nawierzchni. Nowo powstała posadzka wygląda atrakcyjnie i świeżo, dlatego, aby utrzymać ten efekt, należy zadbać o jej zabezpieczenie. Dzięki temu utrzyma swój dobry stan przez dłuższy czas.
Kolejne polimeryzacje podłogi warto przeprowadzać po każdym gruntownym czyszczeniu. Nawierzchnia w ciągu lat użytkowania się brudzi, co jest zupełnie naturalne. Jej wyczyszczenie za pomocą silnych detergentów lub zeszlifowania wierzchniej warstwy sprawia, że pozbawiamy ją powłoki ochronnej. W takim przypadku warto ją odbudować, powtarzając polimeryzację posadzki.
Nakładanie polimeru na podłogę – wykonane samemu czy przez fachowca?
Sporo osób zastanawia się nad tym, czy warto zatrudnić fachowców, czy lepiej przeprowadzić polimeryzację podłóg samodzielnie. W Internecie widnieje sporo materiałów wideo i artykułów, które pokazują, w jaki sposób przeprowadzić ten proces samemu. Nie polecamy jednak takiego podejścia.
Polimeryzacja podłogi to dość istotny proces, który oddziałuje na strukturę materiału. Jeśli wykonamy ją nieprawidłowo, nie da oczekiwanego efektu, a jednocześnie spowoduje zmarnowanie czasu oraz pieniędzy wydanych na preparat. Co więcej, niewłaściwie przeprowadzona polimeryzacja wiąże się z koniecznością zerwania powłoki i powtórzenia całego procesu od nowa.
Aby mieć pewność, że polimeryzacja podłóg przebiegnie sprawnie, bez przeszkód, a na końcu skutecznie zabezpieczy materiał, warto zlecić to zadanie profesjonalistom. Nasza firma poza usługami sprzątającymi zajmuje się nakładaniem polimeru na podłogę.
Polimeryzacja podłóg – cennik
Jako specjaliści działający w branży sprzątającej już od jakiegoś czasu, doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak istotne jest zadbanie o podłogę. Nawierzchnia codziennie narażana jest na zabrudzenia, uszkodzenia mechaniczne oraz intensywną eksploatację, co z kolei powoduje, że z czasem przestaje się tak atrakcyjnie prezentować, obniżając jednocześnie estetykę obiektu.
Nasz zespół starannie przeprowadza polimeryzację podłóg. Cennik uzależniony jest od wielu czynników, w tym metrażu nawierzchni, dlatego nie podajemy go na stronie. Aby poznać aktualnie obowiązujące ceny, zachęcamy do nawiązania z nami kontaktu. Przedstawimy szczegóły oraz koszty realizacji tego typu zlecenia.